Du er her: ForsideByråd og udvalgByrådFaxe Byråd 2018-2021

Faxe Byråd 2018-2021

Ole Vive (V)

Fredensvej 11
4654 Faxe Ladeplads
E-mail: ovive@faxekommune.dk
Telefon: 24 99 13 83

  • Borgmester
  • Økonomiudvalget (formand)
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemninger
  • Valgbestyrelse –Kommunalvalg
  • KL’s delegeretmøde
  • KKR Sjælland
  • Praktikpladsforum for pædagoguddannelse i KKR-regi
  • SOSU-dimensioneringsudvalg i KKR-regi
  • KL’s repræsentantskab
  • Trafikselskabet Movia
  • Politiets Kredsråd
  • Østsjællands Museum
  • Fælles Beredskabskommission - MSBR
  • Midtsjællands Gymnasium
  • Visit Sydsjælland-Møn

Michael Rosendahl (V)

Troelstrupvej 3
4690 Haslev
E-mail: mrose@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 43 10

  • Økonomiudvalget
  • Socialudvalget
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemninger – stedfortræder for Ole Vive
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalg – stedfortræder for Ole Vive
  • Rus-koordinationsgruppen

Dorthe Egede Borg (V)

Jenstrup Huse 16
Dalby
4690 Haslev
E-mail: dborg@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 45 48

  • Senior & Sundhedsudvalget
  • Børn & Læringsudvalget

     


Nellie Bradsted (V)

Hermelinvej 10
4690 Haslev
E-mail: nepea@faxekommune.dk
Telefon: 24 63 90 13

  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Plan & Kulturudvalget
  • Socialudvalget
  • Faxe Musikskole
  • Synscentralen - stedfortræder for Henrik Rützou Aakast

     


Dorthe Adelsbech (V)

P. C. Davidsens Vej 17
4690 Haslev
E-mail: adels@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 45 33

  • Børn & Læringsudvalget
  • Senior & Sundhedsudvalget
  • Handicaprådet
  • KL’s delegeretmøde – stedfortræder for Ole Vive

     


Erik Rasmussen (V)

Grunderupvej 27
4683 Rønnede
E-mail: erras@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 35 15

  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Dr. Rasmussen og Hustrus Legat
  • Faxe-Hallerne
  • I/S Affaldplus - suppleant for Henrik Rützou Aakast

     


Henrik Rützou Aakast (V)

Ulstrup Bygade 6B
4682 Tureby
E-mail: haaka@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 47 51

  • Teknik & Miljøudvalget
  • Socialudvalget
  • Folkeoplysningsudvalget
  • LAG Sydsjælland
  • Fælles Beredskabsskommission – MSBR
  • Frivilligt Samråd i Faxe Kommune
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalget – stedfortræder for Mikkel Dam
  • Handicaprådet – stedfortræder for Dorthe Adelsbech
  • I/S Affaldplus
  • Synscentralen

Eli Jacobi Nielsen (O)

Prins Buris Vej 19
4653 Karise
E-mail: eniel@faxekommune.dk
Telefon: 24 99 13 84

  • Økonomiudvalget
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemninger
  • KL’s delegeretmøde
  • Fonden Danhostel Faxe Vandrerhjem
  • Faxe Forsyning Holding A/S
  • Hegnsynet
  • Handicaprådet – stedfortræder for Bente Abrahamsen
  • Trafikselskabet Movia – stedfortræder for Ole Vive

Lars Folmann (O)

Ulstrupvej 6
4682 Tureby
E-mail: folma@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 47 67

  • Plan & Kulturudvalget
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Taksationskommission
  • Faxe Forsyning Holding A/S (formand)
  • Hegnsynet – suppleant for Eli Jacobi Nielsen

     


Bente Abrahamsen (O)

Hybenvej 6
4654 Faxe Ladeplads
E-mail: babra@faxekommune.dk
Telefon: 41 42 74 78

  • Senior & Sundhedsudvalget
  • Socialudvalget
  • Faxe Ældreboligselskab
  • Dr. Rasmussen og Hustrus Legat
  • Handicaprådet
  • Faxe Fjernvarmeselskab
  • Børn & Ungeudvalget – stedfortræder for Marianne Ørgaard
  • MarjattaHjemmenes Støttefond og Driftsfonden Marjatta

Steen Petersen (O)

Jernbanegade 23E
4690 Haslev
E-mail: stpe@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 47 35

  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget (formand)
  • Børn & Læringsudvalget
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemninger – stedfortræder for Eli Jacobi Nielsen
  • KL’s delegeretmøde – stedfortræder for Eli Jacobi Nielsen
  • Fællesstyrelsen Ungdommens Uddannelsesvejledning Syd

     


René Tuekær (L)

Solvænget 16
4640 Faxe
E-mail: retu@faxekommune.dk
Telefon: 20 30 45 25

  • Økonomiudvalget
  • Plan & Kulturudvalget (formand)
  • Grundlisteudvalget
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalg
  • KL’s delegeretmøde
  • SEAS-NVE Repræsentantskabet
  • Frivilligt Samråd i Faxe Kommune
  • Repræsentantskabet TV Øst

Marianne Ørgaard (L)

Drosselvej 42
4653 Karise
E-mail: maoea@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 43 21

  • 1. viceborgmester
  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Børn & Læringsudvalget
  • Senior & Sundhedsudvalget
  • Børn & Ungeudvalget (formand)
  • S/I Æblehaven
  • Valgbestyrelse –Kommunalvalg– stedfortræder for René Tuekær
  • KL’s delegeretmøde – stedfortræder for René Tuekær
  • KKR Sjælland - stedfortræder for Ole Vive
  • KL’s repræsentantskab – stedfortræder for Ole Vive
  • Politiets Kredsråd – stedfortræder for Ole Vive

Mikkel Dam (I)

Hørvænget 8
4690 Haslev
E-mail: mikda@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 43 16

  • Børn & Læringsudvalget (formand)
  • Plan & Kulturudvalget
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalg
  • Fællesstyrelsen Ungdommens Uddannelsesvejledning Syd
  • Faxe Musikskole - suppleant for Nellie Bradsted
  • Repræsentantskabet TV Øst - suppleant for René Tuekær

     


Ivan Lilleng (C)

Bråby Bygade 12
Bråby
4690 Haslev
E-mail: ivli@faxekommune.dk
Telefon: 30 51 83 21

  • Plan & Kulturudvalget
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Faxe Forsyning Holding A/S (næstformand)

     


Henrik Friis (F)

Rønne Alle 9
4653 Karise
E-mail: friis@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 46 74

  • Børn & Læringsudvalget
  • Senior & Sundhedsudvalget
  • SSP-styregruppen
  • S/I Æblehaven
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemninger– stedfortræder for Nadia Bruun Thurø
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalg – stedfortræder for Nadia Bruun Thurø
  • Faxe kommunale Ungdomsskole

Nadia Bruun Thurø (Ø)

Ringstedvej 22
4690 Haslev
E-mail: nathu@faxekommune.dk
Telefon: 20 89 20 26

  • Økonomiudvalget
  • Socialudvalget
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemninger
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalg
  • Frivilligt Samråd i Faxe Kommune
  • Udsatterådet

     


Knud Erik Hansen (A)

Stenagervej 28
4640 Faxe
E-mail: keha@faxekommune.dk
Telefon: 30 50 86 14

  • Økonomiudvalget (næstformand)
  • Børn & Læringsudvalget
  • KL’s delegeretmøde
  • KL's Repræsentantskab
  • KL's Børne- & Uddannelsesudvalg
  • Østsjællands Museum
  • Fælles Beredskabsskommission – MSBR

     


Tanja Larsson (A)

Liebstokvej 2B
4640 Faxe
E-mail: larss@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 43 60

  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Plan & Kulturudvalget
  • Business Faxe Copenhagen
  • Advisory Board – Visit Sydsjælland Møn A/S
  • Faxe Forsyning Holding A/S
  • Rus-koordinationsgruppen
  • KL’s delegeretmøde – stedfortræder for Knud Erik Hansen

Christina Birkemose (A)

P. C. Davidsens Vej 12
4690 Haslev
E-mail: cbirk@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 39 45

  • 2. viceborgmester
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Socialudvalget
  • Handicaprådet
  • Dr. Rasmussen og Hustrus Legat
  • KL’s delegeretmøde – stedfortræder for Camilla Meyer
  • I/S Affaldplus - stedfortræder for Finn Hansen
  • Videncenter for Specialpædagogik (VISP)

Anne Camilla Meyer (A)

Borupvej 66
4683 Rønnede
E-mail: came@faxekommune.dk
Telefon: 40 46 49 73

  • Økonomiudvalget
  • Senior & Sundhedsudvalget
  • KL’s delegeretmøde
  • Faxe Forsyning Holding A/S
  • Frivilligt Samråd i Faxe Kommune
  • Praksisplanudvalget (PPU) i KKR-regi
  • Sundhedskoordinationsudvalget i KKR-regi
  • Børn & Ungeudvalget – stedfortræder for Per Thomsen

Finn Hansen (A)

Åbakkevej 6
Dalby
4690 Haslev
E-mail: fihn@faxekommune.dk
Telefon: 30 50 86 13

  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Haslev-Hallerne
  • I/S Affald Plus
  • Næstved Sprog- og integrationscenter

     


Per Thomsen (A)

Hørvænget 56
4690 Haslev
E-mail: petha@faxekommune.dk
Telefon: 21 16 03 46

  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Plan & Kulturudvalget
  • Børn & Ungeudvalget
  • VUC Storstrøm, udpeget
  • Folkeoplysningsudvalget
  • E.ON Varme Danmark ApS
  • Valgbestyrelse –Folketingsvalg og Folkeafstemninger – stedfortræder for Laura Vestina Andréa
  • Valgbestyrelse –Kommunalvalg – stedfortræder for Laura Vestina Andréa
  • Hegnsynet – suppleant for Leif Jensen
  • Vurderingsmænd (Mark- og vejfredsloven) – suppleant for Leif Jensen

Steen Andersen (A)

Høgevej 10
4683 Rønnede
E-mail: stana@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 48 13

  • Børn & Læringsudvalget
  • Senior & Sundhedsudvalget
  • Grundlisteudvalget
  • Handicaprådet – stedfortræder for Christina Birkemose
  • E.ON Varme Danmark ApS – suppleant for Per Thomsen

     


Laura Vestina Andréa (A)

Skuderupvej 5
4640 Faxe
E-mail: landr@faxekommune.dk
Telefon: 21 66 46 76

  • Børn & Læringsudvalget
  • Socialudvalget
  • Valgbestyrelse – Folketingsvalg og Folkeafstemnnger
  • Valgbestyrelse – Kommunalvalg
  • SSP-styregruppen (formand)
  • Faxe kommunale Ungdomsskole - stedfortræder for Henrik Friis
  • Videnscenter for Specialpædagogik (VISP) - stedfortræder for Christina Birkemose