Du er her: ForsideByråd og udvalgByrådByrådsmedlemmer i Faxe Kommune

Byrådsmedlemmer i Faxe Kommune

Her finder du en oversigt over alle byrådsmedlemmerne i Faxe Kommune samt deres kontaktoplysninger.

Oversigt over byråd og udvalg inkl. foto (PDF-fil åbner i nyt vindue)

Knud Erik Hansen (A)

Stenagervej 28
4640 Faxe
E-mail: keha@faxekommune.dk
Telefon: 56 20 30 00

  • Borgmester
  • Økonomiudvalget (formand)
  • Valgbestyrelser – folketingsvalg og folkeafstemninger
  • Valgbestyrelse – kommunevalg
  • KL`s delegeretmøde
  • KL`s repræsentantskab
  • Kommunekontaktrådet KKR
  • Politiets Kredsråd
  • Det Fælles Beredskab (næstformand)
  • Næstformand for KKR Sjælland
  • Bestyrelsesmedlem Univercity College Sjælland
  • Bestyrelsesmedlem Midtsjællands Gymnasium
  • Bestyrelsesmedlem Alkohol & Samfund
  • Suppleant i det regionale arbejdsmarkedsråd

Finn Hansen (A)

Åbakkevej 6
4690 Haslev
E-mail: fihn@faxekommune.dk
Telefon: 30 50 86 13

  • Beskæftigelsesudvalget (formand)
  • Uddannelsesudvalget
  • Faxe Forsyning Holding
  • Fællesstyrelsen Ungdommens Uddannelsesvejledning (UU) Sjælland Syd

     


Inger Andersen (A)

Kornagervej 97
4640 Faxe
E-mail: inan@faxekommune.dk
Telefon: 24 26 22 45

  • Erhvervs- og Kulturudvalget
  • Social- og Sundhedsudvalget
  • Faxe Ældreboligselskab
  • Valgbestyrelser – folketingsvalg og folkeafstemninger – stedfortræder for Knud Erik Hansen
  • Valgbestyrelse – kommunevalg – stedfortræder for Knud Erik Hansen
  • Børn- og Ungeudvalget (formand)
  • Handicaprådet – stedfortræder for Mogens Stilhoff
  • S/I Æblehaven
  • Faxe Musikskole – suppleant for Anne Camilla Meyer
  • Synscentralen
  • KKR Sundhedskoordinationsudvalget

Anne Camilla Meyer (A)

Anne Camilla MeyerBorupvej 66
4683 Rønnede    
E-mail: came@faxekommune.dk
Telefon: 40 46 49 73

  • Økonomiudvalget
  • Uddannelsesudvalget
  • Dr. Rasmussen og Hustrus legat
  • KL`s delegeretmøde – stedfortræder for Knud Erik Hansen
  • Børn- og Ungeudvalget - stedfortræder for Inger Andersen
  • Ungdomskolens bestyrelse
  • Faxe Musikskole

     


Per Thomsen (A)

Hørvænget 56
4690 Haslev
E-mail: petha@faxekommune.dk
Telefon: 51 20 95 74

  • Børne- og Familieudvalget
  • Erhvervs- og Kulturudvalget
  • AOF Øst
  • Faxe Forsyning Holding
  • KKR - Kommunekontaktrådet - stedfortræder for Knud Erik Hansen

 


Steen Andersen (A)

Høgevej 10
4683 Rønnede
E-mail: stana@faxekommune.dk
Telefon: 23 92 46 19  

  • Børne- og Familieudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Trafikselskabet Movia – stedfortræder for Ivan Lilleng
  • Vejsyn

     

     


Mogens Stilhoff (F)

Hvedevænget 13
4690 Haslev
E-mail: most@faxekommune.dk
Telefon: 41 62 32 91

  • Børne- og Familieudvalget
  • Social- og Sundhedsudvalget (formand)
  • Overtaksationskommissionen
  • Faxe Ældreboligselskab
  • Valgbestyrelser – folketingsvalg og folkeafstemninger
  • Handicaprådet
  • Videnscenter for specialpædagogik Næstved Kommune (VISP)
  • Synscentralen - stedfortræder for Inger Andersen

     


René Tuekær (L)

Solvænget 16
4640 Faxe
E-mail: retu@faxekommune.dk
Telefon: 20 30 45 25

  • 2. viceborgmester
  • Økonomiudvalget
  • Børne- og Familieudvalget
  • Valgbestyrelse kommunevalg
  • SSP-styregruppe (formand)
  • Faxe Forsyning Holding (næstformand)
  • SEAS/NVE repræsentantskab

     


Marianne Ørgaard (L)

Drosselvej 42
4653 Karise
E-mail: maoea@faxekommune.dk
Telefon: 40 13 89 87 - 56 78 88 74

  • Social- og Sundhedsudvalget
  • Uddannelsesudvalget
  • Valgbestyrelser – folketingsvalg og folkeafstemninger
  • Valgbestyrelse kommunevalg – stedfortræder for René Tuekær
  • KL`s delegeretmøde – stedfortræder for Martin Hillerup
  • Børn- og Ungeudvalget
  • S/I Æblehaven

     


Martin Hillerup (L)

Torvegården 19
4640 Faxe
E-mail: mahi@faxekommune.dk
Telefon: 21 24 38 23

  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Uddannelsesudvalget
  • KL`s delegeretmøde
  • Børn- og Ungeudvalget – stedfortræder for Marianne Ørgaard
  • Faxe Fjernvarmeselskab
  • I/S Affaldplus 
  • Valgbestyrelse skolebestyrelsesvalg - Østskolen

     


Torben Reiner Jensen (L)

Månebakken 8 A, Dalby
4690 Haslev
E-mail: torn@faxekommune.dk
Telefon: 20 20 89 96

  • Beskæftigelsesudvalget
  • Det lokale Beskæftigelsesråd (LBR) - stedfortræder for Finn Hansen
  • Erhvervs- og Kulturudvalget
  • Grundlisteudvalget
  • Faxe Ældreboligselskab
  • Folkeoplysningsudvalget
  • TV2 Øst repræsentantskab
  • Hegnsynet – stedfortræder for Eli Jacobi Nielsen
  • Vurderingsmand (Mark- og Vejfredsloven) stedfortræder for Eli Jacobi Nielsen

     


Ivan Lilleng (C)

Bråby Bygade 12
4690 Haslev
E-mail: ivli@faxekommune.dk
Telefon: 30 51 83 21

  • Økonomiudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget (formand)
  • Valgbestyrelser folketingsvalg og folkeafstemninger – stedfortræder for Mogens Stilhoff
  • Valgbestyrelse kommunevalg
  • KL`s delegeretmøde
  • Trafikselskabet Movia
  • Trafiksikkerhedsrådet (formand)
  • Faxe Naturråd (formand)

     


Peter Joensen (C)

Moltkesvej 7A, 1. sal
4690 Haslev
E-mail: pjoen@faxekommune.dk
Telefon: 20 95 17 40

  • Erhvervs- og Kulturudvalget
  • Social- og Sundhedsudvalget
  • Valgbestyrelse kommunevalg – stedfortræder for Ivan Lilleng
  • KL`s delegeretmøde – stedfortræder for Ivan Lilleng
  • Haslev-Hallerne
  • Danhostel Faxe Vandrerhjem

     


Steen Petersen (O)

Jernbanegade 23 E
4690 Haslev
E-mail: stpe@faxekommune.dk
Telefon: 50 19 35 80

  • Beskæftigelsesudvalget
  • Uddannelsesudvalget
  • Ungdomsskolens bestyrelse - stedfortræder for Anne Camilla Meyer
  • E.ON Varme Danmark ApS

     

     


Bente Abrahamsen (O)

Hybenvej 6
4654 Faxe Ladeplads
E-mail: babra@faxekommune.dk
Telefon: 41 42 74 78

  • Økonomiudvalget
  • Social- og Sundhedsudvalget
  • Dr. Rasmussen og hustrus legat
  • E.ON Varme Danmark ApS – Stedfortræder for Steen Petersen

     


Eli Jacobi Nielsen (O)

Prins Buris Vej 19
4653 Karise
E-mail: eniel@faxekommune.dk
Telefon: 23 36 02 56

  • Erhvervs- og Kulturudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Taksationskommissionen (ekspropriation af fast ejendom)
  • Fredningsnævnet
  • Det Fælles Beredskab
  • Taksationskommissionen (vejloven)
  • TV2 Øst repræsentantskab (suppleant for Torben Reiner Jensen)
  • Hegnsynet
  • Vurderingsmand (Mark- og Vejfredsloven)

     


Dorte Nybjerg (V)

Kaare Klints Vej 31
4690 Haslev
E-mail: donyb@faxekommune.dk
Telefon: 23 88 68 48

  • 1. viceborgmester
  • Økonomiudvalget
  • Erhvervs- og Kulturudvalget (formand)
  • KL´s delegeretmøde
  • KL`s repræsentantskab – stedfortræder for Knud Erik Hansen
  • Politiets Kredsråd – stedfortræder for Knud Erik Hansen
  • Østsjællands Museum
  • Turismenetværk Sjælland/Møn
  • Regionalt Arbejdsmarkeds Råd (RAR)
  • Sagsudvalget i RAR

     


Nellie Bradsted (V)

Hermelinvej 10
4690 Haslev
E-mail: nepea@faxekommune.dk
Telefon: 24 63 90 13

  • Børne- Familieudvalget (formand)

     

     
     

     
     


Jørgen Egede Johannessen (V)

Sydskrænten 40
4690 Haslev
E-mail: jejo@faxekommune.dk
Telefon: 56 39 82 61

  • Økonomiudvalget
  • Beskæftigelsesudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Valgbestyrelser – folketingsvalg og folkeafstemninger
  • KL`s delegeretmøde – stedfortræder for Dorte Nybjerg
  • I/S Affaldplus
  • Politiske følgegrupper for vandoplandene Smålandsfarvandet og Østersøen

     


Jesper Beckmann (V)

Højtoften 10, Dalby
4690 Haslev
E-mail: jbeck@faxekommune.dk
Telefon: 21 29 15 06

  • Beskæftigelsesudvalget
  • Erhvervs- og Kulturudvalget
  • Valgbestyrelse kommunevalg – stedfortræder for Henrik Aakast Rützou
  • Folkeoplysningsudvalget
  • Faxe Forsyning Holding

     


Jonas Kristinsson (V)

Kalvehavevej 12
4640 Faxe
E-mail: jokri@faxekommune.dk
Telefon: 30 35 11 76

  • Beskæftigelsesudvalget
  • Uddannelsesudvalget (Formand)
  • Fællesstyrelsen Ungdommens Uddannelsesvejledning (UU) Sjælland Syd
  • Valgbestyrelse skolebestyrelsesvalg - Midtskolen

     
     
     

     


Knud Green (V)

Fuksiavej 2
4683 Rønnede
E-mail: kngr@faxekommune.dk
Telefon: 29 89 53 08

  • Social- og Sundhedsudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • Valgbestyrelser – folketingsvalg og folkeafstemninger – stedfortræder for Jørgen Egede Johannessen
  • Dr. Rasmussen og Hustrus legat
  • Faxe-Hallerne
  • Handicaprådet – stedfortræder for Henrik Rützou Aakast
  • I/S Affaldplus – stedfortræder for Jørgen Egede Johannessen

     


Henrik Rützou Aakast (V)

Ulstrup Bygade 6C
4682 Tureby
E-mail: haaka@faxekommune.dk
Telefon: 53 61 03 62

  • Børne- og Familieudvalget
  • Uddannelsesudvalget
  • Valgbestyrelse – kommunevalg
  • LAG Faxe Kommune (Den Lokale Aktionsgruppe)
  • Handicaprådet
  • Det Fælles Beredskab
  • Valgbestyrelse skolebestyrelsesvalg - Vestskolen
  • Bestyrelsen Taleinstituttet Guldborgsund

     


Nadia Bruun Thurø (Ø)

Ringstedvej 22
4690 Haslev
E-mail: nathu@faxekommune.dk
Telefon: 20 89 20 26

  • Børne- og Familieudvalget
  • Social- og Sundhedsudvalget
  • Valgbestyrelse kommunevalg
  • KL`s delegeretmøde – stedfortræder for Lars Christensen
  • SSP-styregruppe (næstformand)
  • Handicaprådet


Lars Christensen  (Ø) (foto på vej)

Lars Christensen
Gartnervej 13
4654 Faxe Ladeplads
e-mail lachb@faxekommune.dk
Telefon 24 62 77 14

  • Beskæftigelsesudvalget
  • Teknik- og Miljøudvalget
  • KL`s delegeretmøde
  • Faxe Forsyning Holding
  • § 17, stk. 4 udvalg om Frivillighed, foreningsliv & Civilsamfund
  • I/S Affald Plus - stedfortræder for Martin Hillerup
  • Valgbestyrelse kommunevalg - stedfortræder for Nadia Bruun Thurø