Du er her: ForsideNyhederDigitalt byggesagsarkiv (weblager)

Digitalt byggesagsarkiv (weblager)

Weblager
Her kan du få adgang til afsluttede offentliggjorte byggesager i vores byggesagsarkiv (weblager).

Har du brug for at finde bygningstegninger, kloaktegninger, byggetilladelser og andet, så kan du søge på vores weblager, hvor du kan finde offentlige dokumenter og tegninger på afsluttede byggesager.

Dog kan du ikke finde byggesager fra ejendomme som for eksempel bankbygninger, militære anlæg og lignende.

  • Gå ind på Byggesag Online som er vores weblager, via følgende link: http://faxe.bysa.dk/bysa/ByggesagSoeg.aspx
  • Du kan finde ejendommen ved at søge på adressen via menuen Adresse, hvor du kan skrive vejnavn og husnummer ind
  • Klik på knappen Søg adresse, når du har fundet den ønskede adresse
  • Du kan nu se en oversigt over de byggesager, der er tilknyttet ejendommen. Alle byggesagerne er i PDF format, som du kan åbne med Adobe Reader som er gratis. Du finder programmet på følgende link: https://get.adobe.com/reader/?loc=dk

Hvis du ikke har fundet det du søger og du er sikker på, at der findes dokumenter over ejendommen, så skriv en mail til: byg@faxekommune.dk Husk at have så mange relevante oplysninger med, som du kan.

Har du fundet en byggesag der er tilknyttet en forkert adresse eller der indeholder personfølsomme, så Skriv en mail til byg@faxekommune.dk hvor i du skriver hvilken adresse sagen er fundet på og evt. journalnummer, så vi lettest kan rette fejlen.