Du er her: ForsideDen politiske organisationsstruktur i Faxe KommunePolitisk organisationsstruktur 2010-2014

Politisk organisationsstruktur 2010-2014

Her finder du information om Faxe Kommunes politiske organisationsstruktur indeholdende byrådets medlemmer og sammensætningen af de politiske udvalg.

Borgmester
Knud Erik Hansen

René Tuekær, 1. viceborgmester
Henrik Christensen, 2. viceborgmester


Byrådet

Knud Erik Hansen
René Tuekær
Henrik Christensen
Inger Andersen
Lars Juul Andersen
Steen Andersen
Gitte Blume
Marianne Bøyesen
Michael Frederiksen
Knud Green
Steen K. Gunnarson
Finn Hansen
Martin Hillerup
Erling Hugger Jakobsen
Jørgen Egede Johannessen
Ivan Lilleng
Lis Kærgård Nielsen
Dorte Nybjerg
Nellie Bradsted Pedersen
Steen Petersen
Arne Skovbæk
Mogens Stilhoff
Nelle Søndermand
Per Thomsen
Marianne Ørgaard
Ghita Østenby
Finn Østergaard


Økonomiudvalget

Borgmester + 6 medlemmer

Knud Erik Hansen (formand)
Henrik Christensen (næstformand)
Lars Juul Andersen
René Tuekær
Ghita Østenby
Erling Hugger Jakobsen
Jørgen Egede Johannessen


Børne- og Familieudvalget

5 medlemmer

Steen K. Gunnarson (formand)
Mogens Stilhoff (næstformand)
Steen Petersen
Steen Andersen
Gitte Blume


Uddannelsesudvalget

7 medlemmer

Henrik Christensen (formand)
Erling Hugger Jakobsen (næstformand)
Martin Hillerup
Steen Andersen
Lis Kærgård Nielsen
Steen Petersen
Ghita Østenby


Beskæftigelsesudvalget

5 medlemmer

Finn Hansen (formand)
Dorte Nybjerg (næstformand)
Jørgen Egede Johannessen
Marianne Bøyesen
Per Thomsen


Erhvervs- og Kulturudvalget

7 medlemmer

Martin Hillerup (formand)
Lars Juul Andersen (næstformand)
Inger Andersen
Dorte Nybjerg
Marianne Bøyesen
Michael Frederiksen
Ivan Lilleng


Omsorgsudvalget

5 medlemmer

Michael Frederiksen (formand)
Ivan Lilleng (næstformand)
Gitte Blume
Knud Green
Marianne Ørgaard


Social- og Sundhedsudvalget

5 medlemmer

Mogens Stilhoff (formand)
Lis Kærgård Nielsen (næstformand)
Arne Skovbæk
Inger Andersen
Marianne Ørgaard


Teknik- og Miljøudvalget

7 medlemmer

René Tuekær (formand)
Arne Skovbæk (næstformand)
Knud Green
Finn Hansen
Nelle Søndermand
Per Thomsen
Finn Østergaard


Klimaudvalget

5 medlemmer

Nelle Søndermand (formand)
Nellie Bradsted Pedersen (næstformand)
Steen Andersen
Marianne Bøyesen
Finn Østergaard