Du er her: ForsideFrivillighedPrisuddelingerPriserne - tidligere års vindere

Priserne - tidligere års vindere

Her kan du se en oversigt over, hvem der har vundet de forskellige priser i de forgangne år.

Facadeprisen (nu overgået til Teknik- og Miljøudvalget):

- Vinder 2011: Ingen

- Vinder 2010: Købmand Tuekærs Gl. Købmandsforretning/Bolig, Hovedgaden 47, 4654 Faxe Ladeplads.

- Vinder 2009: Ingen

- Vinder 2008: Ingen

Foreningsprisen:

- Vinder 2011: Team Faxe Håndbold

- Vinder 2010: Ingen

- Vinder 2009: HTT

Fritidsprisen:

- Vinder 2015: Henning Ryberg, LOF Haslev

- Vinder 2014: Haslev Amatør Bokseklub

- Vinder 2013: Knud Petersen, næstformand i Haslev Svømmeklub

- Vinder 2012: Palle Guldager, Haslev Fodbold Club (HFC)

Initiativprisen:

- Vinder 2011:  Elise Lindhard Pedersen, Faxe Ladeplads Idrætsforening - badminton

- Vinder 2010:  HTT´s syngende gymnaster.

- Vinder 2009:  Henrik Kazzie Ørbæk, Faxe Gospel.

- Vinder 2008:  Rigmor Hansen, Diabetiker-gruppen i Faxe kommune.

Kulturprisen:

- Vinder 2015: Grethe Olsen, leder af Emmaus Galleri og Kursuscenter

- Vinder 2014: HUSET, Faxe Ladeplads Borger- og Erhvervsforening

- Vinder 2013: Børneteaterforeningen Spotlight, Haslev

- Vinder 2012:  Bent Bertram, formand for Faxe Ladeplads Borger- & Erhvervsforening

- Vinder 2011:  Ingen

- Vinder 2010:  Tove Damsholt

- Vinder 2009:  Karl Martin List, botaniker

- Vinder 2008:  Hans Krarup, Faxe Kunst- og Musikforening & Haslev Teaterforening.

Præstationsprisen:

- Vinder 2011:  Torben Bjørndahl og Jens Arne Kurre, Jagthornsblæsere fra Faxe Jagtforening

- Vinder 2010:  Ingen.

- Vinder 2009:  Haslev Håndbold Klubs U-12 drengehold

- Vinder 2008:  Ingen (først indført fra 2009)

Ungdomslederprisen:

- Vinder 2015:  Martin Mogensen, Christian Colberg og Bjarne Mortensen, 2tri Ungdom

- Vinder 2014:  Lea Dinesen, Teestrup 4H

- Vinder 2013: Thomas Bengtsen, træner for pigefodbolden i Karise IK

- Vinder 2012: Grethe Andersen, KFUM spejderne, Rollogruppe, Faxe

- Vinder 2011:  Jørgen Drejer Jacobsen, boksetræner hos Haslev ABK

- Vinder 2010:  Lederteamet hos Stilledal Spejderne i Faxe Ladeplads.

- Vinder 2009:  Michael Nissen-Petersen, Haslev Sportsdykker Klub.

- Vinder 2008:  Anette Dalsten, ungdomstræner, Haslev Trampolin og Turngymnaster (HTT).