Du er her: ForsideTilflytter i Faxe KommuneTilflytternetværket i Faxe Kommune

Tilflytternetværket i Faxe Kommune

Kære tilflytter ! Velkommen til Faxe Kommune ! Nedenfor kan du se navne på personer fra forskellige byer og lokalområder.

Brev til tilflytterne (PDF-fil åbner i nyt vindue)

Hvis du har spørgsmål eller blot lyst til at møde nogen fra dit lokalområde, kan du kontakte en af disse personer, som gerne vil byde dig velkommen og fortælle om lige netop dit lokalområde. De vil prøve at svare på dit spørgsmål eller hjælpe dig videre til en der kan.

Hvis du er flyttet til et område, som ikke er med på listen, kan du ringe til Asya Sarikaya på 56 20 37 37, som vil forsøge at hjælpe dig videre. Listen vil løbende blive opdateret. Tilflytternetværket er et nyetableret netværk og vil det næste års tid arbejde på at gøre det nemmere at være tilflytter til Faxe Kommunes byer og lokalområder.
 
Målet er at give dig som tilflytter en oplevelse af at blive hjulpet godt ind i det område du er flyttet til, så du kan føle dig velkommen – der hvor du er sammen med dine naboer, i den skønne by du har valgt at flytte til.

Velkommen og på gensyn!

Kontaktpersoner efter lokalområder:

Bråby 
Kjeld Folke Jørgensen  
Kjeldorado@paradis.dk 
2613 6293

Bråby 
Bente Larsen 
bla@larsen.mail.dk 
2515 2402

Bonderød/Alslev/Tågerup 
Jannik Gellert 
Jannik.gellert@gmail.com 
4177 3621

Dalby 
Arne Rohde 
rohde@dalbynet.dk 
4019 0164

Faxe 
Sean Littlewood 
Sean_dk44@hotmail.com 
9155 0581

Faxe Ladeplads 
Almer Simonsen 
almersimonsen@gmail.com 
5190 3311

Haslev 
Hans-Willy Bautz 
Bautz.senior@gmail.com 
8173 3677

Haslev 
Amdi Pedersen
(især børnefamilier) 
Amdi.pedersen@gmail.com 
2094 2991

Haslev 
Ulf Lindow 
ulf@private.dk 
5197 6932

Haslev 
Jonna Dyrmose 
jonnadyrmose@privat.dk 
4030 0016

Terslev 
Gitte Diness 
gdi@bo-vest.dk 
6035 2862

Karise  
Pilon Foghmar 
formand@4653karise.dk 
2710 1400

Rønnede  
Merete Toylsbjerg- Petersen 
Toylsbjerg7@msn.com 
2128 9805