Byrådets udpegninger til bestyrelser, kommissioner, råd og nævn mv.
Advisory Board – Visit Sydsjælland Møn A/S |
5 eksterne medlemmer |
Andel | René Tuekær (L) |
Beboerklagenævnet |
Helle Frejlev (formand) og suppleant Anne Svendsen Repræsentant fra boligorganisationerne: Michael Keis og suppelant Joan Rasmussen Repræsentant fra lejerforeningerne: Pia Larsen og suppleant Inge Ejsing Social sagkyndig: Marianne Ipsen og suppleant Heidi Høybye |
Business Faxe |
Ole Vive (V) Finn Hansen (A) |
Børn & Ungeudvalget |
Marianne Ørgaard (L) Per Thomsen (A) |
Bygningsforbedringsudvalget |
Plan & Kulturudvalget |
Dr. Rasmussen og Hustrus Legat |
Bente Abrahamsen (O) Erik Rasmussen (V) Christina Birkemose (A) |
Ekspropriationskommission, og Taksationskommission(ejendom) |
Johannes Studstrup Kristen Olesen |
E.ON Varme Danmark ApS |
Per Thomsen (A) – suppleant Steen Andersen (A) |
Faxe Fjernvarmeselskab |
Bente Abrahamsen (O) |
Faxe Forsyning Holding A/S |
Lars Folmann (formand) (O) Eli Jacobi Nielsen (O) Camilla Meyer (A) Lars Christensen |
Faxe-Hallerne |
Erik Rasmussen (V) |
Faxe Kommunale Ungdomsskole |
Henrik Friis (F) |
Faxe Musikskole |
Nellie Bradsted (V) |
Faxe Ældreboligselskab |
Bente Abrahamsen (O) |
Folkeoplysningsudvalget |
Henrik Rützou Aakast (V) Per Thomsen (A) |
Fonden Danhostel Faxe Vandrerhjem |
Eli Jacobi Nielsen (O) |
Fredningsnævnet |
Birger Holm Brøndberg Suppleant Jeanette Dahl Henriksen |
Frivilligt Samråd |
René Tuekær (formand) (L) Henrik Rützou Aakast (V) Nadia Bruun Thurø (Ø) Camilla Meyer (A) |
Fælles Beredskabsskommission – MSBR |
Ole Vive (V) Henrik Rützou Aakast (V) Knud Erik Hansen (A) |
Grundlisteudvalget |
Peter Kiær René Tuekær (L) Steen Andersen (A) Lars Christensen Jørgen Egede Johannessen |
Handicaprådet |
Dorthe Adelsbech (V) - suppleant Henrik Rützou Aakast (V) Bente Abrahamsen (O) - suppleant Eli Jacobi Nielsen (O) Christina Birkemose (A) - suppleant Steen Andersen (A) |
Haslev-Hallerne |
Finn Hansen (A) |
Hegnsynet |
Torben Reiner Jensen (formand) - suppleant Jørgen Egede Johannessen Eli Jacobi Nielsen (O) - suppleant Lars Folmann (O) Leif Jensen - suppleant Per Thomsen (A) |
Hjemmeværnets distriktsudvalg |
Niels Sørensen |
Huslejenævnet |
Helle Frejlev (formand) og suppleant Anne Svendsen Repræsentant fra udlejerforeningerne: Claus Billesbøll og suppleant Anni Olsen Repræsentant fra lejerforeningerne: Jan Grabas og suppleant Eren Acili Socialsagkyndig: Marianne Ipsen og suppleant Heidi Høybye |
I/S Affald Plus |
Henrik Rützou Aakast (V) Finn Hansen (A) |
KL’s delegeretmøde |
Ole Vive (V) - stedfortræder Dorthe Adelsbech (V) Eli Jacobi Nielsen (O) - stedfortræder Steen Petersen (O) René Tuekær (L) - stedfortræder Marianne Ørgaard (L) Knud Erik Hansen (A) - stedfortræder Inger Andersen (A) Camilla Meyer (A) - stedfortræder Christina Birkemose (A) |
KL’s repræsentantskab |
Ole Vive (V) – stedfortræder Marianne Ørgaard (L) |
LAG Sydsjælland |
Henrik Rützou Aakast (V) |
MarjattaHjemmenes Støttefond og Driftsfonden Marjatta |
Steen Petersen (O) |
Midtsjællands Gymnasium |
Ole Vive (V) |
Politiets Kredsråd |
Ole Vive (V) – stedfortræder Marianne Ørgaard (L) |
S/I Æblehaven |
Marianne Ørgaard (L) Henrik Friis (F) |
Skatteankenævn Sydsjælland |
Klaus Kej – suppleant Jørgen Egede Johannessen |
SSP-styregruppen |
Laura Vestina Andréa (formand) (A) Henrik Friis (F) Morten Haupt-Hansen (næstformand) |
Synscentralen |
Henrik Rützou Aakast (V) |
Taksations- og Overtaksationskommission (veje) |
Søren Lindehøj Jensen og Lars Folmann (O) Peter Kiær |
TV Øst Repræsentantskabet |
René Tuekær (L) |
Trafikselskabet Movia |
Ole Vive (V) – stedfortræder Eli Jacobi Nielsen (O) |
Ungdommens Uddannelsesvejlednings (UU) Fællesstyrelse |
Mikkel Dam (I) Steen Petersen (O) |
Valgbestyrelse – folketingsvalg og folkeafstemninger |
Ole Vive (formand) (V) - stedfortræder Michael Rosendahl (V) Eli Jacobi Nielsen (O) - stedfortræder Steen Petersen (O) Nadia Bruun Thurø (næstformand)(Ø) - stedfortræder Henrik Friis (F) Laura Vestina Andréa (A) - stedfortræder Per Thomsen (A) |
Valgbestyrelse – Europa-Parlamentsvalg |
Ole Vive (formand) (V) - stedfortræder Michael Rosendahl (V) Eli Jacobi Nielsen (O) - stedfortræder Steen Petersen (O) Nadia Bruun Thurø (næstformand)(Ø) - stedfortræder Henrik Friis (F) Laura Vestina Andréa (A) - stedfortræder Per Thomsen (A) |
Valgbestyrelse – kommunevalg |
Ole Vive (formand) (V) - stedfortræder Michael Rosendahl (V) René Tuekær (L) - stedfortræder Marianne Ørgaard (L) Mikkel Dam (I) - stedfortræder Henrik Rützou Aakast (V) Nadia Bruun Thurø (Ø) - stedfortræder Henrik Friis (F) Laura Vestina Andréa (A) - stedfortræder Per Thomsen (A) |
Videncenter for Specialpædagogik (ViSP) |
Michael Rosendahl (V) Christina Birkemose (A) |
Visit Sydsjælland-Møn A/S |
Ole Vive (V) Ivan Reetz Thott |
Vurderingsankenævn Syd- og Østsjælland med Øer |
John Tropp Larsen – suppleant Jørgen Egede Johannessen |
Vurderingsmænd (Mark- og vejfredsloven) |
Torben Reiner Jensen (formand) - suppleant Jørgen Egede Johannessen Eli Jacobi Nielsen (O) - suppleant Lars Folmann (O) Leif Jensen - suppleant Per Thomsen (A) |
Østsjællands Museum |
Ole Vive (V) Knud Erik Hansen (A) |
Øvrige indstillinger til bestyrelser, hvor pladsen udpeges af kommuner i forening, og hvor plads er besat af anden kommune |
|
Fonden Femern Bælt Development Ole Vive (V) - (Køge Kommune besætter pladsen) |
|
Professionshøjskolen Absalon Ole Vive (V) - (Næstved Kommune besætter pladsen) |
|
VUC Storstrøm Per Thomsen (A) - (Guldborgsund Kommune besætter pladsen) |
|
ZBC Knud Erik Hansen (A) - (Næstved Kommune besætter pladsen) |