Udvalg

Overblik over de politiske udvalg i Faxe Kommune 2018-21

Der er syv politiske udvalg i Faxe Kommune, samt to midlertidige udvalg:

  • Økonomiudvalget
  • Beskæftigelses & Integrationsudvalget
  • Børn & Læringsudvalget
  • Plan & Kulturudvalget
  • Teknik & Miljøudvalget
  • Senior & Sundhedsudvalget
  • Socialudvalget
  • § 17, stk. 4 udvalg - Verdensmåls Udvalget (1. marts 2020 - 28. februar 2021)
  • § 17, stk. 4 udvalg - Udvalget til analyse for kommunal sagsbehandling (1. marts 2020 - 28. februar 2021)

Økonomiudvalget

Formand - Ole Vive (V) (formand)
Michael Rosendahl (V)
Eli Jacobi Nielsen (O)
René Tuekær (L)
Per Thomsen (A)
Camilla Meyer (A)
Nadia Bruun Thurø (Ø)

Beskæftigelses & Integrationsudvalget

Bente Abrahamsen (O) (formand)
Nellie Bradsted (V)
Marianne Ørgaard (L)
Mikkel Dam (I)
Finn Hansen (A)
Per Thomsen (A)
Inger Andersen (A)

Børn & Læringsudvalget

Mikkel Dam (I) (formand)
Dorthe Egede Borg (V) ORLOV TIL 1. AUGUST 2020. Stedfortræder: Jørgen Egede Johannessen (V)
Dorthe Adelsbech (V)
Steen Petersen (O)
Marianne Ørgaard (L)
Henrik Friis (F)
Laura Vestina Andréa (A)
Steen Andersen (A)
Knud Erik Hansen (A

Plan & Kulturudvalget

René Tuekær (L) (formand)
Lars Folmann (O)
Nellie Bradsted (V)
Erik Rasmussen (V)
Inger Andersen (A)
Knud Erik Hansen (A)
Michael Christensen (C)

Teknik & Miljøudvalget

Eli Jacobi Nielsen (O) (formand)
Lars Folmann (O)
Erik Rasmussen (V)
Henrik Rützou Aakast (V)
Finn Hansen (A)
Christina Birkemose (A)
Michael Christensen (C)

Senior & Sundhedsudvalget

Dorthe Egede Borg (V) (formand) ORLOV TIL 1. AUGUST 2020. Stedfortræder er Jørgen Egede Johannessen (V)
Dorthe Adelsbech (V)
Bente Abrahamsen (O)
Marianne Ørgaard (L)
Camilla Meyer (A)
Steen Andersen (A)
Henrik Friis (F)

Socialudvalget

Nellie Bradsted (V) (formand)
Michael Rosendahl (V)
Henrik Rützou Aakast (V)
Steen Petersen (O)
Christina Birkemose (A)
Laura Vestina Andréa (A)
Nadia Bruun Thurø (Ø)

§ 17, stk. 4 udvalg - Verdensmåls Udvalget

René Tuekær (L) - formand
Michael Rosendahl (V)
Inger Andersen (A)

§ 17, stk. 4 udvalg - Udvalget til analyse for kommunal sagsbehandling

Steen Petersen (O) - formand
Henrik Aakast (V)
Per Thomsen (A)

Kontaktinformation

Opdateringsdato: 13.05.2020 - 13:39