Priserne - tidligere års vindere

Her kan du se en oversigt over, hvem der har vundet de forskellige priser i de forgangne år.

Facadeprisen (nu overgået til Teknik- og Miljøudvalget):

- Vinder 2011: Ingen

- Vinder 2010: Købmand Tuekærs Gl. Købmandsforretning/Bolig, Hovedgaden 47, 4654 Faxe Ladeplads.

- Vinder 2009: Ingen

- Vinder 2008: Ingen

Foreningsprisen:

- Vinder 2011: Team Faxe Håndbold

- Vinder 2010: Ingen

- Vinder 2009: HTT

Fritidsprisen:

- Vinder 2016: Kjeld Nielsen, FDF Haslev

- Vinder 2015: Henning Ryberg, LOF Haslev

- Vinder 2014: Haslev Amatør Bokseklub

- Vinder 2013: Knud Petersen, næstformand i Haslev Svømmeklub

- Vinder 2012: Palle Guldager, Haslev Fodbold Club (HFC)

Initiativprisen:

- Vinder 2011:  Elise Lindhard Pedersen, Faxe Ladeplads Idrætsforening - badminton

- Vinder 2010:  HTT´s syngende gymnaster.

- Vinder 2009:  Henrik Kazzie Ørbæk, Faxe Gospel.

- Vinder 2008:  Rigmor Hansen, Diabetiker-gruppen i Faxe kommune.

Kulturprisen:

- Vinder 2016: Birgit Hansen, HTT

- Vinder 2015: Grethe Olsen, leder af Emmaus Galleri og Kursuscenter

- Vinder 2014: HUSET, Faxe Ladeplads Borger- og Erhvervsforening

- Vinder 2013: Børneteaterforeningen Spotlight, Haslev

- Vinder 2012:  Bent Bertram, formand for Faxe Ladeplads Borger- & Erhvervsforening

- Vinder 2011:  Ingen

- Vinder 2010:  Tove Damsholt

- Vinder 2009:  Karl Martin List, botaniker

- Vinder 2008:  Hans Krarup, Faxe Kunst- og Musikforening & Haslev Teaterforening.

Præstationsprisen:

- Vinder 2011:  Torben Bjørndahl og Jens Arne Kurre, Jagthornsblæsere fra Faxe Jagtforening

- Vinder 2010:  Ingen.

- Vinder 2009:  Haslev Håndbold Klubs U-12 drengehold

- Vinder 2008:  Ingen (først indført fra 2009)

Ungdomslederprisen:

- Vinder 2016:  Svend Michelsen, Faxe Ladeplads Idrætsforening

- Vinder 2015:  Martin Mogensen, Christian Colberg og Bjarne Mortensen, 2tri Ungdom

- Vinder 2014:  Lea Dinesen, Teestrup 4H

- Vinder 2013: Thomas Bengtsen, træner for pigefodbolden i Karise IK

- Vinder 2012: Grethe Andersen, KFUM spejderne, Rollogruppe, Faxe

- Vinder 2011:  Jørgen Drejer Jacobsen, boksetræner hos Haslev ABK

- Vinder 2010:  Lederteamet hos Stilledal Spejderne i Faxe Ladeplads.

- Vinder 2009:  Michael Nissen-Petersen, Haslev Sportsdykker Klub.

- Vinder 2008:  Anette Dalsten, ungdomstræner, Haslev Trampolin og Turngymnaster (HTT).
 

Kontaktinformation

Kultur og Fritid

Kultur og Fritid

Jernbanegade 62, med indgang fra Rådhusstien
(Haslev Biblioteks kælderetage)
4690  Haslev

Du kan sende en mail til Kultur og Fritids afdelings-postkasse på:

kulturogfritid@faxekommune.dk
 

Opdateringsdato: 23.09.2018 - 18:01