Priserne - tidligere års vindere
Her kan du se en oversigt over, hvem der har vundet de forskellige priser i de forgangne år.
Facadeprisen (nu overgået til Teknik- og Miljøudvalget):
- Vinder 2011: Ingen
- Vinder 2010: Købmand Tuekærs Gl. Købmandsforretning/Bolig, Hovedgaden 47, 4654 Faxe Ladeplads.
- Vinder 2009: Ingen
- Vinder 2008: Ingen
Foreningsprisen:
- Vinder 2011: Team Faxe Håndbold
- Vinder 2010: Ingen
- Vinder 2009: HTT
Fritidsprisen:
- Vinder for 2018 (uddelt i 2019): Karin Hauks, Rønnede IF´s gymnastik-afdeling
- Vinder for 2017 (uddelt i 2018): Johnny Andersen, afgående formand for Faxe Kommunes Folkeoplysningsudvalg
- Vinder for 2016: Kjeld Nielsen, FDF Haslev
- Vinder for 2015: Henning Ryberg, LOF Haslev
- Vinder for 2014: Haslev Amatør Bokseklub
- Vinder for 2013: Hans Erik Hansen, Terslev G&IF
- Vinder for 2012: Knud Petersen, næstformand i Haslev Svømmeklub
- Vinder for 2011: Palle Guldager, Haslev Fodbold Club (HFC)
Frivillighedsprisen:
- Vinder 2018 (uddelt i 2019): Jytte Madsen for hendes mangeårige engagement i Oasen.
Initiativprisen:
- Vinder 2011: Elise Lindhard Pedersen, Faxe Ladeplads Idrætsforening - badminton
- Vinder 2010: HTT´s syngende gymnaster.
- Vinder 2009: Henrik Kazzie Ørbæk, Faxe Gospel.
- Vinder 2008: Rigmor Hansen, Diabetiker-gruppen i Faxe kommune.
Kulturprisen:
- Vinder for 2018 (uddelt i 2019): Faxe Gospel
- Vinder for 2017 (uddelt i 2018): Jette Schmidt, Dansk Flygtningehjælps Frivilliggruppe i Haslev
- Vinder for 2016: Birgit Hansen, HTT
- Vinder for 2015: Grethe Olsen, leder af Emmaus Galleri og Kursuscenter
- Vinder for 2014: HUSET, Faxe Ladeplads Borger- og Erhvervsforening
- Vinder for 2013: Jan Knudsen, Haslev Bio
- Vinder for 2012: Børneteatergruppen Spotlight
- Vinder for 2011: Bent Bertram, formand for Faxe Ladeplads Borger- & Erhvervsforening
- Vinder for 2010: Ingen
- Vinder for 2009: Tove Damholt, Østsjællands Museum
- Vinder for 2008: Karl Martin List, botaniker
- Vinder for 2007: Hans Krarup, Faxe Kunst- og Musikforening & Haslev Teaterforening
Præstationsprisen:
- Vinder 2011: Torben Bjørndahl og Jens Arne Kurre, Jagthornsblæsere fra Faxe Jagtforening
- Vinder 2010: Ingen.
- Vinder 2009: Haslev Håndbold Klubs U-12 drengehold
- Vinder 2008: Ingen (først indført fra 2009)
Ungdomslederprisen:
- Vinder for 2018 (uddelt i 2019):
- Vinder for 2017 (uddelt i 2018): Bestyrelsen i Spotlight
- Vinder for 2016: Svend Michelsen, træner i Faxe Ladeplads Idrætsforening
- Vinder for 2015: Martin Mogensen, Christian Colberg og Bjarne Mortensen, 2tri Ungdom
- Vinder for 2014: Lea Dinesen, rideinstruktør i Teestrup 4H
- Vinder for 2013: Ib Arnoldi, træner i Roklubben Viking
- Vinder for 2012: Thomas Bengtsen, træner for pigefodbolden, Karise IK
- Vinder for 2011: Grethe Andersen, KFUM spejderne, Rollogruppe, Faxe
- Vinder for 2010: Jørgen Drejer Jacobsen, boksetræner hos Haslev ABK
- Vinder for 2009: Lederteamet hos Stilledal Spejderne i Faxe Ladeplads
- Vinder for 2008: Michael Nissen-Petersen, Haslev Sportsdykker Klub
- Vinder for 2007: Anette Dalsten, ungdomstræner, Haslev Trampolin og Turngymnaster (HTT)