Endeligt vedtaget: Tillæg nr. 1 til lokalplan 400-27 for batterianlæg i solcelleanlægget ved Tryggevælde Mark
Faxe Byråd har den 3. september 2026 endeligt vedtaget Tillæg nr. 1 til lokalplan 400-27 for batterianlæg i solcelleanlægget ved Tryggevælde Mark. Planen er offentliggjort onsdag den 16. september 2026.
Forslag til lokalplantillægget har været i offentlig høring i 4 uger fra den 22. april 2026 til den 20. maj 2026. Kommunen har modtaget et høringssvar under den offentlige høring. Det indkomne høringssvar giver ikke anledning til ændringer af lokalplantillægget.
Du kan læse mere om byrådets behandling af planforslaget i referatet fra byrådsmødet den 3. september 2026, hvor også hvidbog med høringssvar ligger som bilag til dagsordenpunktet.
Link: https://dagsordener.faxekommune.dk/vis?Dagsorden-Byraadet-d.03-09-2026-kl.18.30&id=11fa360a-71fe-409b-a14c-31ed1270284a (se punkt 149)
Baggrund
Lokalplanen er udarbejdet på baggrund af en ansøgning fra Andel, som ønsker at etablere et batterilagringsanlæg i tilknytning til solcelleanlægget ved Tryggevælde Mark.
Anlægget skal lagre overskudsproduktion fra solcellerne og levere strøm til elnettet, når behovet er størst. Formålet er at styrke udnyttelsen af vedvarende energi og skabe en mere stabil elforsyning.
Kort beskrivelse af planens indhold
Lokalplanområdet for det eksisterende solcelleanlæg omfatter cirka 80 hektar. Tillæg nr. 1 afgrænser et byggefelt på cirka 1.300 m² i den sydvestlige del af området til batterianlægget. Byggefeltet placeres i et allerede teknisk præget område med solcelleanlæg, vindmølle og transformerstation. Området ligger minimum 500 meter fra de nærmeste naboer, og batterianlægget vil benytte eksisterende vejadgange. Tillægget supplerer den gældende lokalplan med bestemmelser om batterianlæggets placering, omfang og udformning. De eksisterende bestemmelser i lokalplan 400-27videreføres uændret.
Placeringen vurderes hensigtsmæssig, fordi:
- Anlægget opføres inden for et allerede planlagt og udbygget område til tekniske anlæg.
- Området er ikke omfattet af særlige natur- eller landskabsudpegninger.
- Synligheden i landskabet forventes at være begrænset, da solcelleparkens beplantningsbælte afskærmer anlægget.
- Afstanden til nærmeste nabo er cirka 500 meter. Tilslutning af batterianlægget sker via eksisterende el-infrastruktur.
- Adgangen til batterianlægget vil ske gennem eksisterende vejadgange.
Retsvirkninger
Lokalplantillægget gælder nu for området.
Klagevejledning
Enhver med retlig interesse i kommunens afgørelser kan klage over formelle mangler i afgørelsen - de såkaldte retlige spørgsmål jf. Planlovens § 58, stk. 1, nr. 3. Hvis du ønsker at klage over afgørelsen, skal klagen være indgivet til Planklagenævnet senest 4 uger efter, at afgørelsen er meddelt. Er afgørelsen offentliggjort, regnes klagefristen altid fra datoen for offentliggørelsen.
Du skal klage via Klageportalen, ved at logge ind på MitID på https://kpo.naevneneshus.dk
En klage er indgivet, når den er tilgængelig for Faxe Kommune i Klageportalen. Når du klager som privatperson, skal du betale et gebyr på kr. 900. Klager du som organisation eller virksomhed, skal du betale et gebyr på kr. 1.800. Du betaler gebyret med betalingskort i Klageportalen.
I Klageportalen sendes din klage automatisk først til Faxe Kommune. Hvis kommunen fastholder afgørelsen, sendes klagen videre til behandling i nævnet via Klageportalen. Du får besked om videresendelsen.
Planklagenævnet afviser din klage, hvis du sender den udenom Klageportalen, medmindre du forinden er blevet fritaget for at bruge Klageportalen. Hvis du ønsker at blive fritaget for at bruge Klageportalen, skal du sende en begrundet anmodning til Faxe Kommune. Kommunen videresender herefter din anmodning til nævnet, som træffer afgørelse om, hvorvidt du kan fritages. Se betingelserne for at blive fritaget på https://naevneneshus.dk/. Faxe Kommunes afgørelse kan jf. Planlovens §62, indbringes for domstolene.
Søgsmål til prøvelse af afgørelser om forhold, der er omfattet af planloven, skal være anlagt inden 6 måneder efter, at afgørelsen er meddelt.