Oktober 2026 Nye arealer til afgræsning ved byerne
Faxe Kommune udbyder naturarealer til ekstensiv afgræsning. Der ønskes kontrakt med en privat dyreejer der vil lade sine dyr græsse på naturarealer og dermed vedligeholde naturtilstanden.
Faxe Kommune udbyder naturarealer til ekstensiv afgræsning. Der ønskes kontrakt med en privat dyreejer der vil lade sine dyr græsse på naturarealer og dermed vedligeholde naturtilstanden.
Faxe Kommune ejer arealer, f.eks. enge der kan udnyttes til glæde for fugle, padder, dyr og mennesker der har lyst til at gå en tur i det grønne.
Aktuelt udbud:
De aktuelle udbud beskrives yderliger i faktaark der er vedhæftet som bilag.
- Mellem kirken og skolen i Faxe, Matrikel 100æ og 2cy Faxe By, Faxe
- Ved Favrbyvej og bærkvarteret i Faxe Ladeplads, Matrikel 2a Ll. Favrby, Hylleholt
- Ved Lysholm Skolevej og byskoven i Haslev, Matrikel 8f Lysholm By, Haslev
- Mellem Bråbyvej og Kaisholm i Haslev, Matrikel 7cx Troelstrup By, Haslev
Der kan ses information om de nuværende afgræsningsordninger på www.faxekommune.dk/da/borger/natur/naturarealer-med-afgraesning
Tildelings kriterier
Udgangspunktet er en forpagtningsafgift på nul kroner. Forpagteren kan efterfølgende på egen hånd søge arealstøtte. For at få så god naturpleje som muligt gratis, bruges en tildelingsmodel baseret på kvalitet af naturplejen.
Naturpleje ved afgræsning af kommunale naturområder udbydes med følgende tildelingskriterier:
- der i afgørelsen af udbuddet foretrækkes robuste racer af kvæg og heste. Får ønskes kun til bekæmpelse af bjørneklo.
- det i afgørelsen af udbuddet foretrækkes dyreholdere med dokumenteret erfaring med naturpleje.
- der i afgørelsen af udbuddet foretrækkes helårsgræsning (hvis det er praktisk muligt på arealet).
Hvis der er lighed mellem flere bydere i forhold til førnævnte, ønsker kommunen at afgøre det ved at dyreejerne kontaktes og byder et økonomisk beløb for forpagtningen.
Dyrearter
Kvæg og heste foretrækker i høj grad at spise det søde græs end de bitre blomster. Derfor foretrækkes disse dyrearter over fx får og geder. Yderligere information kan fås på hjemmesiden mst.dk/borger/natur-og-fritid/natur-og-biodiversitet/naturplejeguiden/3-beskyttet-areal
Vilde dyr spiser naturligt af vegetationen året rundt og har først spist op hen af foråret, så det ideale naturpleje vil være helårsgræsning. Men det er vanskeligt på små arealer at tilbyde dyrene nok variation og ly. Det er tilladt at opsætte læskure efter aftale med kommunen.
Forkortelsen SK står for StorKreatur. Man kan se en omregningstabel i bilag.
Afgivelse af tilbud
Hvis dette lyder interessant kan man afgive tilbud ved at udfylde tilbudslister som er vedhæftet som bilag og indsende den til Faxe Kommune senest 1. november 2026. Benyt mailen natur@faxekommune.dk ved afgivelse af tilbud og ved eventuelle spørgsmål. Spørgsmål og svar vil blive delt nederst her på siden.
Spørgsmål og svar
Spørgsmål:
Svar: